Palestinský stát připomenul v Caracasu 100 let Balfourské deklarace

Velvyslanectví Státu Palestina v Bolívarovské republice Venezuela připomenulo 100. výročí Balfourské deklarace. Stalo se tak v historické konferenci v sídle ministerstva lidové moci pro zahraniční věci za přítomnosti palestinské konzula v Caracasu Alaa Nijima.

Během svého projevu diplomat vysvětlil kontext a důsledky této deklerace přijaté před sto lety, a to nejen na území s následnou izraelskou okupací, ale také v humanitární katastrofě vrcholící smrtí tisíců Palestinců.

„Poslední agrese proti pásmu Gazy byla před několika lety a bylo při ní zavražděno 2500 lidí,“ připomněl konzul na konferenci, které se zúčastnila velká skupina úředníků z venezuelského ministerstva zahraničí.

V této souvislosti hovořil rovněž o předpojatosti a „pokrytectví“ Západu ve vztahu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou; „Země, které hovoří o demokracii a svobodě, ale jejích pravou tváří je podporovat kolonialismus proti sebeurčení a důstojnosti národů.“

Naopak poděkoval podpoře, kterou Bolívarská republika Venezuela poskytla palestinskému lidu v rámci Organizace spojených národů (OSN) a Hnutí nezúčastněných (Mnoal) a na dalších mezinárodních fórech.

Balfourská deklarace, která přislíbila dar Palestiny židovskému národu byla bez ohledu na nezákonnost texto odeslána dne 23. listopadu 1917 britským ministrem zahraničí Arthurem Jamesem Balfourem sionistickému exlíderu baronu Walteru Rothschildovi.

20171120181317_img_3984