Promítání na prostějovském gymnáziu připomnělo architekta Villanuevu

Promítání pro studenty Gymnázia Jiřího Wolkera připomnělo nedávné výročí úmrtí světoznámého venezuelského architekta Carlose Raula Villanuevy, jedné ze zásadních osobností tohoto druhu umění v Latinské Americe.

Carlos Raul Villanueva se narodil 30. května 1900 v rodině venezuelského diplomata v Londýně, záhy se s rodiči přestěhoval do Francie, kde v Paříži v letech 1920-28 studoval na Škole krásných umění. Po absolutoriu se vrátil do Venezuely a po ročním pobytu v USA se natrvalo usadil ve vlasti svých rodičů.

Jeho profesionální kariéra začala na ministerstvu veřejných prací (MOP), kde pracoval až do roku 1939. Villanueva navrhl Muzeum umění a přírodních věd v Caracasu, venezuelský pavilon na Mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1937 a později v roce 1967 minimalisticky pojatý pavilon v Montrealu. Jeho jméno je pro milovníky architektury spjato především se symbolem moderní Venezuely – areálem Centrální univerzity v Caracasu, na jehož výzdobě spolupracovali i významní evropští moderní umělci (F. Legér, H. Laurens).

Villanueva je též autorem rozsáhlých obytných čtvrtí a sportovních budov.

Akce vznikla v rámci spolupráce školy s Kulturním centrem Velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela v České republice.